Sağlığa zararlı ürünler kullanmak intihar gibi mi olur? Dinimizde sağlığımıza zararlı şeylerin bile bile kullanılmasının hükmü nedir?.. - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Sağlığa zararlı ürünler kullanmak intihar gibi mi olur? Dinimizde sağlığımıza zararlı şeylerin bile bile kullanılmasının hükmü nedir?..

Sorunun Detayı
Sağlığa zararlı ürünler kullanmak intihar gibi mi olur? Dinimizde sağlığımıza zararlı şeylerin bile bile kullanılmasının hükmü nedir?..
Cevap

İnsanın sağlığına zararlı olan şeyleri kullanması duruma göre haram veya mekruh olabilir. İntihar etmek dinimize göre büyük günahlardan sayılmıştır. Çünkü kişi intihar etmekle bizzat canına kastetmektedir. Ancak sağlığımıza zararlı olan diğer şeyleri intihar gibi değerlendiremeyiz.

Mesela, sigara içen bir kişi kendini öldürmek için değil onda bir lezzet duyduğu için içmektedir. Sağlığına zarar verdiği için de dinimizce kişinin durumuna göre haram veya mekruh olarak addedilmiştir.

Doğrudan zararı olmayan yiyecek veya kullanım eşyalarına haram diyemeyiz. Ancak helal olan bir madde kişinin sağlığına zarar verecekse ve hayati tehlike olacağından doktor tarafından o kişiye kesin olarak yasaklanmışsa, artık o kimsenin bu yiyeceği yemesi caiz olmaz.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 3414
Normal sitede gör