Kuru temizleme caiz mi? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kuru temizleme caiz mi?

Sorunun Detayı
Kuru temizleme caiz mi?
Cevap

İslâm dini her alanda olduğu gibi elbise temizliğine de önem vermiştir. Kur'an'da şöyle  buyrulmaktadır:

"Ey bürünüp örtünen! Kalk (ve) uyar, Rabbini tekbir et (yücelt). Elbiseni de temizle. Pislikten (şirkten veya görünen pislikten) kaçınıp uzaklaş." (Müddessir, 54/1-5)

Elbisedeki pislik, elde veya çamaşır makineleriyle yıkanarak temizlendiği gibi, kuru temizleme cihazları kullanılarak da temizlenebilir. 

"Kuru temizleme" diye bilinen, uygulama konusunda ilgililerden edinilen bilgilerde, bu işlemin ilaçlı ve leke çıkarıcı su ile yıkanarak veya sadece lekelerin çıkarılması amacıyla lokal (kısmî) temizleme şeklinde yapıldığı, lokal temizlemelerde önce temizlenmesi gereken yerin tespit edilip, bu kısımdaki "lekenin buharla ve leke çıkarıcı ilaçlarla gerektiği kadar ısıtılıp, sürtülüp, yumuşatılması ve bu esnada oluşan ıslaklığın hava ile vakumlanması" şeklinde bir işlem uygulandığı anlaşılmıştır.

Bu şekilde temizlenen eşyanın dinen de temiz olmasına engel bir durum görülmemektedir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 5310
Normal sitede gör