Beyaz altın / paladyum yüzük (alyans), takı takabilir miyim? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Beyaz altın / paladyum yüzük (alyans), takı takabilir miyim?

Sorunun Detayı
Beyaz altın / paladyum yüzük (alyans), takı takabilir miyim?
Cevap

Beyaz altını (yüzük) erkeklerin takmasi ve zekat durumu İslamî yönden nedir?

Beyaz altın denilen şeylerin piyasada iki çeşidi vardır:

1. On dört ayar beyaz altın. Meselâ on dört ayarlı bir kg. beyaz altın, 585 g. has altın ile 415 g. paladyumu birbirlerine karıştırılarak elde ediliyor.

Bu çeşit beyaz altının yüzde elli sekiz buçuğu has altın, yüzde kırk bir buçuğu paladyum olup, altın kısmı daha fazla olduğundan, Hanefi mezhebine göre altın sayılır. Nisaba ulaştığı takdirde zekata tabidir ve erkeğin onun yüzüğünü takması caiz değildir.

2. On üç ayarlı beyaz altındır. Bunun terkibide şöyledir: Bir kg beyaz altın, 415 g. has altın ile 585 g. paladyum birbiri ile karıştırılarak elde edilir. Bunun da yüzde kırk bir buçuğu has altın ve yüzde elli sekiz buçuğu paladyumdur. Bunun paladyumu daha fazla olduğu için paladyum sayılır. Ticareti yapılmadığı takdirde zekata tabi değildir. Bundan elde edilen yüzüğü takmak mekruh ise de haram değildir.

Ancak Şafii mezhebine göre altın paladyuma nisbetle az da olsa onun miktarı tek başına veya has altın ile nisaba ulaşırsa zekata tabidir. Eğer altın paladyuma nisbetle az olsa bile erkeğin onun yüzüğünü takması haramdır.

(Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar)

İlave bilgi için tıklayınız:

Altın takı kullanmanın ve ipek elbise giymenin erkeklere haram olmasının sebebi nedir?..

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 24397
Normal sitede gör