Kadınlarla tokalaşmanın ruhsatı var mı? İşe girmek için başvurduğum şirketlerin iş görüşmelerinde elini uzatan bayan şirket yetkilisini reddedince kesinlikle dışarı çıkarılırım! - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kadınlarla tokalaşmanın ruhsatı var mı? İşe girmek için başvurduğum şirketlerin iş görüşmelerinde elini uzatan bayan şirket yetkilisini reddedince kesinlikle dışarı çıkarılırım!

Sorunun Detayı
Kadınlarla tokalaşmanın ruhsatı var mı? İşe girmek için başvurduğum şirketlerin iş görüşmelerinde elini uzatan bayan şirket yetkilisini reddedince kesinlikle dışarı çıkarılırım!
Cevap

Önce bir temel hususa işaret etmek istiyorum; sonra konunun ayrıntısına geçeceğim. Şöyle ki:

İnsan bir doğruyu tatbik edemeyebilir. Yanlışı yaşıyor olabilir. Burada çok önemli olan nokta, yaşadığı yanlışı savunmak değil, doğruyu itiraf etmektir.

Böyle olursa durumunu çok daha kötüye gitmekten kurtarmış olur. Yanlışı savunma yerine doğruyu itiraf etmek gibi bir faziletin sahibi olur. İnancını kurtarır.

Şayet “Ben yanlışı yaşıyorum, öyle ise yaşadığım yanlışı savunayım, doğruyu inkâra yöneleyim.” derse, bu defa durum çok kötü olur. Yanlışı yaşayan günahkâr, doğruya inanan mümin olmaktan çıkar; yanlışı savunan, doğruya karşı çıkan inkarcı sıfatıyla baş başa kalabilir. İşte tehlike de buradan doğar. Demek ki insan yaşadığı yanlışı savunmamalı, tatbik edemediği doğruyu da inkar etmemeli. Aksine, bir gün gelecek, ben de o doğruyu tatbik edeceğim diyerek doğruyu itiraf ve kabul etmelidir ki, hiç olmazsa günahkâr bir mü’min olarak kalsın, küfre meyleden bir inkarcı durumuna düşmesin.

Zaten şu anda doğruların tümünü de nefsinde tatbik edenimizin sayısı çok değildir. Hepimizin eksik ve kusurlarımız vardır ve biz bunun itirafı içinde Rabb’imizden af niyaz ediyor, bir gün eksiklerimizi de telafi etme niyet ve azmimizi koruyoruz. Bu anlayış içinde kadınlarla tokalaşmayı caiz görmemeliyiz. Ancak böyle bir günaha maruz kaldığımız zaman hatamızı bilmeli ve tövbe etmeliyiz.

İlave bilgi için tıklayınız:

Yabancı bir kızla tokalaşmak; karşı cinslerin tokalaşması caiz midir?

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 5027
Normal sitede gör