Balık akvaryumunun suyu necis midir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Balık akvaryumunun suyu necis midir?

Sorunun Detayı
Balık akvaryumunun suyu necis midir?
Cevap

Az ve durgun suya necis olmayan bir şey düşer de suyun üç özelliği olan tad, koku, renk özelliklerinden birini değiştirirse o su temizdir, fakat temizleyici değildir.

Az ve durgun suya necis olan bir şey düşer de suyun üç özelliği olan tad, koku, renk özelliklerinden birini değiştirirse o su necistir. Bu açıdan dikkatli olmak gerekir. Suyun bu üç özelliğinden biri değişmemişse, necis olamayacağından ibadetlere bir zararı olmaz.

Balığın dışkısı,  alimler tarafından –zaruretten dolayı- su ortamında affedilen necis türünden olduğu ifade edilmiştir. (bk. el-Mevsuatu’l-fıkhıye, 2/14224-Şamile). Ancak, sağlık açısından bir sakınca olduğu takdirde, akvaryumdaki suyun temizlenmesi gerekir. Bugün, akvaryum suyunun, balık pisliğinden, yem artıklarından ve daha başka biyolojik artıklardan ve metallerden ötürü kirlendiği bilinmektedir. Bu sebeple, işin uzmanları akvaryum suyunun haftada en az %20’ni değiştirmenin gerekli olduğunu söylerler. Suyun hacmi, 250 litreden fazla ise ayda bir defa suyu değiştirmek yeterlidir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 5392
Normal sitede gör