Babanın haram kazancından yapılan hayırlar sevap kazandırır mı? Eğer sevap kazanmazsam, diğer babası helal kazanan insanlara göre bana bir hakızlık olmuyor mu?.. - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Babanın haram kazancından yapılan hayırlar sevap kazandırır mı? Eğer sevap kazanmazsam, diğer babası helal kazanan insanlara göre bana bir hakızlık olmuyor mu?..

Sorunun Detayı
Babanın haram kazancından yapılan hayırlar sevap kazandırır mı? Eğer sevap kazanmazsam, diğer babası helal kazanan insanlara göre bana bir hakızlık olmuyor mu?..
Cevap

Hiç bir amel boşa çıkmaz. Çocuk kendini geçindirecek yaşa gelinceye kadar babasının haram kazancından alabilir. Ancak bu paradan yaptığınız hayırlardan, helal paradan yapılan hayrın sevabı alınmaz. Hayır yaptığınız kimselerin duasını almak ve haram parayı kendi zevkine harcamak yerine, bir hayır kurumuna veya muhtaç birisine vermekten dolayı da sevap alınır.

Bir haramın terki vacip olduğundan dolayı, haram olan parayı kullanmamak da vacip sevabı kazandırır. Bu para ya atılır -ki bu doğru olmaz- veya bir hayır işinde kullanılır veya haram olarak kullanılır. Bunların en iyisi bir hayır işinde kullanmaktır.

Paranın kendisinde haramlık yoktur, kazanç şeklinde haramlık vardır. Dolayısıyla bu para kazanç yönünden günah kazandırmakla birlikte kullanmak da günah kazandıracağından bir hayır kurumuna verildiğinde en azından haramı kullanma günahı alınmamış olur.

Babanın haram kazancının ihtiyaç dışında kalan kısmıyla hayır yapmak, en azından haramı kullanmaktan kaçınmaktan gelen vacip sevabını kazandırır.

Bu konuda bir haksızlıktan söz edilemez. Hiç parası olmayıp başkasının hayırlarıyla geçinenler durumlarına sabretmekle imtihan olunurken, parası çok olanlar da hayır yapmak, parasının zekatını vermekle imtihan olunuyorlar. Siz de farklı bir şekilde imtihan olunuyorsunuz. Herkesin imtihanı farklıdır. Sevap hesabından çok Allah'ın rızasını düşünmek gerekir.

İlave bilgi için tıklayınız:

Bir kimsenin haram kazancından hanımı ve çocukları yiyebilir mi?..

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 2697
Normal sitede gör