Hz. Ali'ye “Allah nerede?” diye sorulunca, o da “Yeri ve göğü yaratmadan önce nerede ise ordadır.” diye cevap verdiği doğru mudur? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Hz. Ali'ye “Allah nerede?” diye sorulunca, o da “Yeri ve göğü yaratmadan önce nerede ise ordadır.” diye cevap verdiği doğru mudur?

Sorunun Detayı
Hz. Ali'ye “Allah nerede?” diye sorulunca, o da “Yeri ve göğü yaratmadan önce nerede ise ordadır.” diye cevap verdiği doğru mudur?
Cevap

Sorudaki şekliyle Hz. Ali’ye ait herhangi bir ifadeye rastlayamadık.

“Allah vardı, onunla birlikte hiçbir şey yoktu.”(Buharî, Bed’u’l-hlak,1; Kenzu’l-ummal, h. No: 29850)

mealindeki hadisten anlaşılacağı üzere, yer ve göklerin de içinde bulunduğu yaratılmış varlıktan hiçbir eser yokken Allah vardı.

Hz. Ali’den rivayet edildiğine göre, kendisine “Eynellah = Allah nerededir?” diye sorulduğunda (mealini verdiğimiz hadisin manasına paralel olarak) şu cevabı vermiştir:

“Eyn’i (“nerede?” sorusunun ihtiva ettiği yeri) yaratan Allah için “Eyne = Nerede?” sorusu sorulur mu?”(bk. Kitabu Kavafili’l-cariye, s. 2).

İlave bilgi için tıklayınız:

Allah, kâinatı yaratmadan önce ne yapıyordu?

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 4424
Normal sitede gör