Kağıtla taharet almak, temizlenmek câiz midir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kağıtla taharet almak, temizlenmek câiz midir?

Sorunun Detayı
Kağıtla taharet almak, temizlenmek câiz midir?
Cevap

Özel şekilde imal edilmiş tuvalet kâğıtları böyle bir temizliğe yardımcı oluyorsa, bu kağıtlarla temizlik yapmanın bir sakıncası yoktur.

Kâğıt kendi zatında kutsal şey değildir. Kâğıda mânevi değer kazandıran, üzerine yazılan yazılardır. Nitekim üzerinde müstehcen resim bulunan kâğıtları ayak altından alma mecburiyeti olmaz. Ama âyet, hadîs, dinî ibareler yazılı kâğıtları ayak altından alıp çiğnenmeyen yerlere koymak gerekir. Bu durum, İslâmî bir edep ve hürmet ifadesidir.

İslâm temizliğe büyük değer verir, hatta temizliği imanın yarısı olarak görür. Anlaşılan, imanı kâmil mânâdâ yükselen müminler, gerek tuvalet temizliğine, gerekse ondan sonraki temizliğe çok değer verirler, ibadetlerinin de ancak titiz bir temizlikle sahih olduğuna dikkat ederler.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 13285
Normal sitede gör