Bir Müslümanın, Müslüman olmayan ülkede yaşaması câiz midir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Bir Müslümanın, Müslüman olmayan ülkede yaşaması câiz midir?

Sorunun Detayı
Bir Müslümanın, Müslüman olmayan ülkede yaşaması câiz midir?
Cevap

Müslümanın, Müslüman olmayan ülkeye gidip orada yaşamasının câiz olması, İslâmî sorumluluklarını yerine getirmesi, gayri müslimlerin âdet ve alışkanlıklarından uzak kalması şartına bağlıdır.

Şayet bulunduğu yerde İslâmî örf ve ananelerini rahatça yaşıyor, ibadet ve mükellefiyetlerini kolayca yerine getiriyorsa, çevresine örnek oluyor, İslâm'ın güzelliğini gösteriyor demektir. Bu takdirde bulunduğu yerde kalması, örnek hayatını devam ettirmesi câizdir.

İmamı Remli'ye vaktiyle İspanya'nın Ergun ilindeki Hristiyan idaresi altında yaşayan Müslümanların hicret edip etmeyecekleri hususu sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:

"İbadet ve itaatlarını tam olarak yaptıkları takdirde hicret etmeleri câiz değildir. Çünkü bulundukları yerde de başkalarının İslâma girmelerine sebep olabilirler."

Bundan anlaşılan odur ki, Müslüman bulunduğu gayri müslim ülkesinde İslâm'ın güzelliklerini şahsında yaşayarak gösterecek, örnek bir hayat yaşayacaktır.

Bilindiği gibi, İstanbul'un fethinden önce Ayasofya yakınında bir Müslüman mahallesi kurulmuş, burada örnek İslâmî hayat yaşayan Müslümanlar, Bizans'ın teslim olmasında büyük rol oynamışlardır...

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 11772
Normal sitede gör