Erkeklerin saç ve sakal tıraşı şekilleri hakkında bilgi verir misiniz? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Erkeklerin saç ve sakal tıraşı şekilleri hakkında bilgi verir misiniz?

Sorunun Detayı
Erkeklerin saç ve sakal tıraşı şekilleri hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap

Saç tıraşının örfe zıt olmamak şartı ile her türlü şekli caizdir. Ama sünnet olup olmaması başka bir meseledir. Çünkü bir işin caiz olması ile sünnet olması ayrı şeylerdir. Bir şey sünnet olursa kesinlikle caizdir. Fakat "her caiz olan sünnettir" demek değildir.

Top sakal bırakmak caizdir, fakat sünnet değildir;  yani Peygamberimiz (asm)'in uygulaması değildir.

Efendimiz (asm)'in hayatına baktığımızda, çok küçük denebilecek hâl ve hareketlerde bile başkalarına benzemekten Müslümanları yasakladığını biliyoruz. (Ebu Davud, Libas 4; Müsned, II/50; Tirmizi, İsti'zan 7)

Belki de bu hadislerin ruhundan hareketle söylenen "Kalıbı ile başkalarına benzeyenin zamanla kalbi ile de benzeyeceği." hakikatini, bugün psikoloji ilmi de kabul etmektedir. Bu sebeple bu tür bir sakal tarzını hoş karşılamak doğru değildir. Ancak bir maslahata binaen böyle bir sakal bırakılıyorsa, buna bir şey denemez. Ancak bu maslahatı da kişinin kendisi değil fıkıh alanında uzman olan kişiler belirleyebilir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 17372
Normal sitede gör