Efendimiz Miraç'ta cenneti cehennemi gördüğü zaman içinde insanlar var mıydı? Cennet ve cehennem şu anda var mıdır? Allah mekandan münezzehdir; öyleyse Onu görmek nasıl mümkün olur? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Efendimiz Miraç'ta cenneti cehennemi gördüğü zaman içinde insanlar var mıydı? Cennet ve cehennem şu anda var mıdır? Allah mekandan münezzehdir; öyleyse Onu görmek nasıl mümkün olur?

Sorunun Detayı
Efendimiz Miraç'ta cenneti cehennemi gördüğü zaman içinde insanlar var mıydı? Cennet ve cehennem şu anda var mıdır? Allah mekandan münezzehdir; öyleyse Onu görmek nasıl mümkün olur?
Cevap

Miraçla ilgili hadis rivayetlerinde Hz. Peygamber (asm)'in cenneti, cehennemi ve her iki yerdeki insanları gördüğü bildirilmiştir. Bu konu bizim havsalamızın dışındadır.

Yalnız biz şunu biliyoruz ki, Ehl-i sünnete göre, cennet ve cehennem şu anda da mevcuttur. Hz. Peygamber (asm) Miraç ile Beka alemine girmiştir. Onun için bir anda gidip gelmiştir.

Alem-i Bekaya girmekle zaman üstüne çıkmış, geçmiş ve geleceği hazır zaman gibi görmüştür. Çünkü o makamda zaman mefhumu yoktur. Bütün zamanları bir anda kuşatan Allah'ın ilminin yansımaları vardır. Bu sonsuz ilmin cilvelerine mahzar olan Hz. Peygamber (asm) de gelecekte olacak şeyleri o anda görmüştür. Veya o hadiselerin yansımalarını misal aleminde görmüştür.

Cevabın devamı için tıklayınız:

Cennet ve Cehennem yaratılmış mıdır? Yaratıldıysa nerededir?..

Allah her an her yerde hazırdır ve bize şah damarımızdan daha yakındır. O halde Kur’an’da “Allaha döndürüleceksiniz” gibi ayetlerde geçen “rücu”, yani “Allah’a dönme” ne demektir?..

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 10685
Normal sitede gör