Hoparlörle ezan okumak bid'at mıdır? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Hoparlörle ezan okumak bid'at mıdır?

Sorunun Detayı
Hoparlörle ezan okumak bid'at mıdır?
Cevap

1. Karışıklıktan maksat "fitne"dir. Yani günahların çokça ve rahatlıkla işlendiği, Müslümanların hor görüldüğü bir dönemde yapılan ibadetlerin önemini anlatmak için söylenmiştir.

2. Hoparlörden okunan ezanı da tekrarlamak sevaptır. Hoparlör sesin kuvvetini artırıcı bir alettir. Hoparlörden çıkan ses, aksi seda (yankı) değil; mikrofon başında okuyan veya konuşan kişinin kendi sesidir. Bu itibarla, daha uzaklardan duyulması için ezanın mikrofondan okunmasında; vaiz, imam ve müezzinin sesinin caminin her tarafından duyulması için camilere hoparlör konulmasında ve cami içinde imamın hoparlörden duyulan sesine iktida edilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Burada karıştırılan bir konu var: Kasete alınmış ses ile bizzat okuyan kişinin ağzıdan çıkan sesin mikrofondan çıkması aynı değildir. Eğer kasetten dinliyorsak, bununla namaz olmaz, bu doğrudur. Ancak mikrofondan çıkan ses, tamamen canlı olarak konuşan müezzin ve imamın sesi olduğu için, namazımıza ve ezanımıza hiçbir zararı yoktur.

Eskiden büyük camilerde namaz kılınırken imamın sesinin duyulmadığı yerlere müezzinler konularak onların seslerinden namazlar kılınırdı. Şimdi Allah’ın bir nimeti olan mikrofonla daha rahat ibadet yapılabilmektedir.

Sayaç : 5611
Normal sitede gör