Allah, Meleklere öğretmediği bir şey mi soruyor? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Allah, Meleklere öğretmediği bir şey mi soruyor?

Sorunun Detayı
Allah, Meleklere öğretmediği bir şey mi soruyor?
Cevap

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Ve (Allah) Âdem'e bütün isimleri öğretti, sonra da onları meleklere gösterip, 'Sözünüzde doğru iseniz, haydi, bunların isimlerini Bana söyleyin' buyurdu. Melekler: ‘Yâ Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz  sen he rşeyi hakkıyla bilen Alîmsin ve her şeyi hikmetle yapan Hakîmsin’ dediler” (Bakara, 2/31-32)

- Burada Allah, meleklere -bilmedikleri bir konuda- gerçekten soru sormuyor. Bu soru özellikle bilmedikleri ve cevap veremeyecekleri bir konuda bilerek sorulmuştur.

Bundan maksat, onların bilip bilmedikleri test etmek değildir. Maksat, Hz. Adem’in hilafetine yaptıkları itirazın arka planında yer alan hususların olduğunu, onların itirazları bu konudaki bilgisizliklerinden kaynaklandığını bildirmektir. Bu maksatla sorulan soruya “azarlayıcı, uyarıcı soru sitili” adı verilir. (bk. Beydavi, ilgili ayetlerin tefsiri)

İlgili ayette yer alan “Sözünüzde doğru iseniz..” mealindeki ifadeden de bu sorunun müspet anlamda cevabı istenen normal bir soru değil, yanlışlarını yüzlerine vurmak, hadlerini bildirmek için kullanılan bir soru sitilidir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 116
Normal sitede gör