Kuran’ı en çok takip eden komisyona neden alınmadı? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kuran’ı en çok takip eden komisyona neden alınmadı?

Sorunun Detayı
Kuran’ı en çok takip eden komisyona neden alınmadı?
Cevap

Kuran metin haline getirildiğinde Kuran ile ilgili olmayan veya onunla ilgilenmeyen sahabi sayısı azdır. Komisyon çalışmaları da bilindiği gibi çok geniş tutulmaz.

Burada özellikle Hz. Peygamberin yanında resmi olarak bu görevi yapan kişiler veya bu görevi kaldırabilecek fiziki ve mental özelliklere sahip kişiler seçilmiştir.

Kaynaklar Hz. Zeyd'in neden seçildiğine dair birçok bilgiden bahsederler. Zaten komisyonda kimlerin görev aldığına dair birçok farklı rivayet yer almaktadır. Net bir bilgi vardır ki o da Zeyd'in başkanlık yaptığıdır. Yani işi organize etmektir.

Yoksa Zeyd tek başına oturup vahiyleri metin haline getirmedi. Komisyonda ve gerektiğinde komisyon dışında kalan birçok sahabi bu eylemde aktif görev almıştır.

Hatta Enes b. Malik bu işin yazım kısmında görev aldığını belirtmiş ve sıkıntı olduğunda ilgili sahabilerin dışardan çağrıldığını ve kendilerine sorulduğunu, yardım alındığını belirtir. Bu da komisyonda herhangi bir kasıt olmadığını, belirli kişileri dışarda bırakıp birilerini hakkı olmadığı halde komisyona dahil edilmesi gibi durumların olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Yani komisyonda kıdem, yaş gibi kriterler değil, nitelik gibi esaslar dikkate alınmıştır.

İlave bilgi için tıklayınız:

Kur'an-ı Kerim'in yazılması, toplanması ve kitap haline getirilmesi ...

 Kur'an'da gramer hataları var mı?

Sayaç : 122
Normal sitede gör