Ayette, Mescid-i Aksa'nın yıkılıp Süleyman Mabedinin yapılacağına işaret var mı? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Ayette, Mescid-i Aksa'nın yıkılıp Süleyman Mabedinin yapılacağına işaret var mı?

Sorunun Detayı
Ayette, Mescid-i Aksa'nın yıkılıp Süleyman Mabedinin yapılacağına işaret var mı?
Cevap

İlgili ayetler ve mealleri şöyledir:

عَسَى رَبُّكُمْ أَن يَرْحَمَكُمْ وَإِنْ عُدتُّمْ عُدْنَا وَجَعَلْنَا جَهَنَّمَ لِلْكَافِرِينَ حَصِيرًا  “Umulur ki Rabbiniz size merhamet eder. Eğer yine eski duruma dönerseniz, biz de (cezaya) döneriz. Biz cehennemi kâfirlere bir zindan yapmışızdır.” (İsra, 8)

وَقُلْنَا مِن بَعْدِهِ لِبَنِي إِسْرَائِيلَ اسْكُنُواْ الأَرْضَ فَإِذَا جَاء وَعْدُ الآخِرَةِ جِئْنَا بِكُمْ لَفِيفًا  “Bunun ardından İsrailoğullarına şöyle dedik: “Bu topraklarda oturun, ahiret va’di (kıyamet) gelince hepinizi toplayıp bir araya getireceğiz.” (İsra, 104)

1. Ayetlerin meallerinden de anlaşılacağı üzere Süleyman Mabediyle ilgili bir şey yoktur.

2. Mealde Kıyamet va’di olarak tercüme edilen ahiret va’dine  (va’du’l-ahire) şu manalar da verilmiştir:  1. İkamet va’di, 2. Şam vilayetlerine dönmeleri için son va’d, 3. Hz. İsa’nın nüzulü. (Maverdî, ilgili yetin tefsiri)

Ayetin sonunda ahiret hayatı ve sorumluluğu hatırlatılarak İsrailoğullarının bundan sonraki görevlerini hakkıy­la yerine getirmeleri uyarısında bulunulmakta; böylece onların Allah tarafından kayırılmış seçkin kavim oldukları ve özel muamele görecekleri yolundaki iddiala­rı reddedilmektedir.

Sayaç : 44
Normal sitede gör