Çıplak veya değil, kadın çizim ve animasyonlarına bakmanın hükmü nedir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Çıplak veya değil, kadın çizim ve animasyonlarına bakmanın hükmü nedir?

Sorunun Detayı
Çıplak veya değil, kadın çizim ve animasyonlarına bakmanın hükmü nedir?
Cevap

Bugünkü neslin, aksi istikamete doğru yönelip istenmeyen yola saplanmasının birçok sebebi vardır. Şüphesiz ki bunların en önemlilerinden birisi, gençliğe müsbet ve yararlı şeyleri telkin etmek yerine, menfi şeyleri telkin edip zararlı şeylerle kafalarını doldurarak beyinlerini yıkamak ve gazete ile dergilerde müstehcen resimleri yaymak ve bu yolla gençliği avlayıp, ruh ve mânâlarını katletmek için gösterilen çabadır.

Televizyon da dergi ve gazetelerden geri değildir. Basın ve televizyon, beşeriyete hizmet etmek hususunda en büyük rol oynamaları gerekirken, bilakis daha fazla zararlı bir hale getirilmiştir.

Bununla beraber, gazete ve dergilerdeki müstehcen resimler ile televizyondaki açık görüntüler gerçek değil resim ve hayal olduğu için, onlara bakmak hakiki kadının vücuduna bakmak gibi haram sayılmaz. Ancak şehvet ile bakan bir kimse için haram olur.

İbn Hacer Heytemî ile Şirvanî şöyle diyorlar:

"Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu takdirde haram olur."(Tuhfetü'l-Muhtâç ve Şirvâni, VII/192)

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/167)

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 9242
Normal sitede gör