Alacaklar üzerine ilave edilen gecikme faizi caiz midir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Alacaklar üzerine ilave edilen gecikme faizi caiz midir?

Sorunun Detayı
Alacaklar üzerine ilave edilen gecikme faizi caiz midir?
Cevap

Alınan yollukların enflasyon farkından dolayı uğradığı kaybı değerlendirilerek alınabilir. Enflasyon farkını aşan kısım bir fakire veya hayır kurumuına verilir.

Düşük de olsa faizli bir muameleye girmek caiz değildir. Şimdilik muamele faiz sayıldığına ve istikbaldeki durumu meçhul olup her an değişmesi mümkün olduğuna göre hüküm değişmez.

Yalnız borcu kapatmak hususunda Ebû Yusuf a göre durum değişir. Mesela, bir kimse bir milyon liralık parayı bir seneliğine faizle bir buçuk milyona verirse, faizli olduğundan haramdır. Yalnız bir sene sonra daha önce verilen bir milyon para, enflasyon sebebiyle ödeme anında bir buçuk milyona tekabül ederse onu, yani başlangıçta verdiği bir milyon mukabilinde bir buçuk milyon alması caizdir. Çünkü bu para, altın ve gümüş olmadığı ve değeri itibarî olduğu için, kendisine itibar edilen değere göre muamele görür.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 8705
Normal sitede gör