Haram paradan yapılan ikram kabul edilir mi? Kumarhanede garsonluktan kazanılan para haram mı? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Haram paradan yapılan ikram kabul edilir mi? Kumarhanede garsonluktan kazanılan para haram mı?

Sorunun Detayı
Haram paradan yapılan ikram kabul edilir mi? Kumarhanede garsonluktan kazanılan para haram mı?
Cevap

Gayrimeşru olarak kazanılan para ile bir yiyecek satın alınsa, satış akdi yapılırken meşru olmayan paraya işaret ederek, şu para ile bu yiyeceği bana sat denilmiş, yiyecek sahibi de kabullenmiş ise, o yiyeceği yemek haramdır. Haram paraya işaret etmeden şu kadar para ile şu yiyeceği bana sat demiş, yiyecek sahibi de kabullenmiş ise, o yiyeceği yemek haram değildir.(el-Hediyetül 'Alâ'iyye, s. 27) Çünkü o yiyeceğin bedeli müşterinin zimmetinde kalmıştır. Haram para onun bedeli sayılmaz.(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, I/356) 

Buna göre, bizzat haram olan paranın kendinden “size şu haram paradan alıp yedirip içiriyorum”, derse yemek ve içmek haramdır. Ancak paranın ismini ve özelliklerini söylemeden harcama yaparsa, o zaman size haram olmaz, sadece o paranın sahibine haram olur.

Haram olduğunu bildiğimiz bir malı ve parayı yemesek daha iyi olur. Bu parayı almaya mecbursanız, öncelikle yemek içmek gibi masrafların dışında bir şeye sarfediniz.

Kumarhane, meyhane gibi yerlerde çalışan kişinin kazandığı para haramdır.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 2293
Normal sitede gör