Kediyi sevdiğim / oynadığım elbiseyle namaza durabilir miyim?.. - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kediyi sevdiğim / oynadığım elbiseyle namaza durabilir miyim?..

Sorunun Detayı
Kediyi sevdiğim / oynadığım elbiseyle namaza durabilir miyim?..
Cevap

Kedi beslemenin ve ona dokunmanın bir sakıncası yoktur. Kedinin üzerinde namaza engel olacak bir necaset yoksa, ona dokunmanın namaza da bir engeli olmaz.

Hayvanları kısırlaştırmaya gelince:

Boğaları iğdiş etmek, yâni husyelerini çıkarıp hayvanî hissini iptal etmek câizdir. Belki daha da faydalı hâle getirmek böyle mümkün olur.

Kendilerine hiçbir fayda vermeyecek ve hatta zarar verecekse, genel olarak hayvanları kısırlaştırmak ise caiz değildir.

Fakat evde beslenen kedi ve buna benzer diğer hayvanlarda durum farklıdır. Bu tür hayvanlar, beslendikleri ortam dışındaki hayvanlarla bir araya geldiklerinde, çeşitli hastalıklar kapabilmekte ve bu hastalıklar yüzünden ömürleri kısalmaktadır.

Kısırlaştırma gibi çözümler, bu tür hayvanlar için zarardan çok fayda sağlamakta, hatta ömürlerini uzattığı söylenmektedir. Dolayısıyla bu tür hayvanları “kendilerine gelebilecek zararları onlardan gidermek ve onlara fayda sağlamak” kuralına göre kısırlaştırma caiz olmalıdır.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 4636
Normal sitede gör