Haşhaş, anason ve haşhaşlı, anasonlu ürünleri yemek caiz mi? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Haşhaş, anason ve haşhaşlı, anasonlu ürünleri yemek caiz mi?

Sorunun Detayı
Haşhaş, anason ve haşhaşlı, anasonlu ürünleri yemek caiz mi?
Cevap

Haşhaş, arpa ve buğday gibi zati itibarıyla helal olan bir bitkidir ve onun bu hâliyle yenmesinde elbette bir mahzur yoktur. Fakat o, çeşitli uyuşturucularda hammadde olarak kullanılıyorsa –ki kullanılıyor– burada mahzurlu olan haşhaş değil, ondan elde edilen üründür.

Kaldı ki bu mahzur, sadece haşhaş için değil arpa, buğday, anason, üzüm gibi şeyler için de geçerlidir. Bilindiği gibi arpa, buğday, biranın; üzüm, şarabın; anason ise rakının hammaddesini oluşturmaktadır ki, bu ürünler, İslam’da haramdır.

Ayrıca haşhaş sadece uyuşturucu sahasında değil, ilaç sanayiinde kullanılmakta ve birçok ilacın muhteviyatında çeşitli oranlarda yer almaktadır. Bu açıdan, böylesi istifade kapılarını kapamak, haşhaşı, arpa, buğday, üzüm ve anasonu mahkum etmek doğru değildir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 16747
Normal sitede gör