"Allah sevdiği kullarına dert verir." Bizim pek derdimiz yoksa, kendi durumumuzu nasıl değerlendirmek gerekir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

"Allah sevdiği kullarına dert verir." Bizim pek derdimiz yoksa, kendi durumumuzu nasıl değerlendirmek gerekir?

Sorunun Detayı
"Allah sevdiği kullarına dert verir." Bizim pek derdimiz yoksa, kendi durumumuzu nasıl değerlendirmek gerekir?
Cevap

Allah sevdiği kullarına dert vermektedir. Nitekim dünyada en fazla sıkıntı ve musibete uğrayan insanlar da peygamberlerdir.

Ancak bir muminin başına bir sıkıntı gelmediği için manen kötü durumda olduğu anlamına gelmez. "Başına musibet gelen her insan iyi bir insan, gelmeyen de kötü insandır." gibi bir hüküm çıkarılmaz.

İnsanın başına gelen her sıkıntı, onun günahlarına kefaret olacaktır. Bu da ahiretteki azaba karşı bu dünyada az bir sıkıntı ile o günahlarının silinmesine vesile olmaktadır.

Başına dert gelen kimse daha çok sabretmekle, dert gelmeyen kimse de daha çok şükretmekle imtihan olunur. Her iki şekilde de insan mükafata nail olabilir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 8952
Normal sitede gör