Almanya dârülharp midir? Dârülharp nasıl oluyor? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Almanya dârülharp midir? Dârülharp nasıl oluyor?

Sorunun Detayı
Almanya dârülharp midir? Dârülharp nasıl oluyor?
Cevap

Önce İslâm memleketi ve savaş memleketi tabirlerini kısaca tarif edelim:

İslâm memleketi, Müslümanların hakimiyeti altında bulunup, Müslümanların güven içinde yaşayarak dini görevlerini yaptıkları yerlerdir.

Harp memleketi ise, bunun tam tersidir. İslam’a göre kendileriyle anlaşma yapılmış milletler ve devletlere karşı, onlar anlaşmayı bozmadıkça, Müslümanların da bu antlaşmaya uymaları şarttır.

• Sulh daima hayırlıdır. (Nisa, 4/128)

• Eğer onlar savaştan vaz geçerlerse, şunu iyi bilin ki Allah Gafur ve Rahimdir. (Bakara, 2/192)

• Şayet vaz geçerlerse zalimlerden başkasına düşmanlık ve saldırı yoktur. (Bakara, 2/193)

ayetleri bu konuya açıklık getirmektedir.

Demek ki barış ve anlaşma halinde yaşadığımız ülke ve devletlere karşı savaş açamayız. Bu yerlere sulh diyarı denir. Yani küfür diyarı olsa bile anlaşma ve barış içinde olduğumuz için savaş diyarı diyemeyiz. (bk. Ömer Nasuhi BİLMEN, Hukuku İslamiye, III/394)

Bu bağlamda, Almanya gibi anlaşma ve barış içinde yaşadığımız yerlere "sulh ve barış diyarı" denmektedir. Ancak bu durum oranın İslam ülkesi olduğu anlamına gelmez.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Almanya, Belçika, Hollanda gibi ülkelerde çalışmakta olan Müslümanlar, paralarını muhafaza için bu ülkelerin bankalarına yatırmaktalar. Bankanın verdiği faizi almak caiz midir?

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 7096
Normal sitede gör