Necis suların üzerimize sıçraması namaza mani midir, affedilen miktar ve oran ne kadardır? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Necis suların üzerimize sıçraması namaza mani midir, affedilen miktar ve oran ne kadardır?

Sorunun Detayı
Necis suların üzerimize sıçraması namaza mani midir, affedilen miktar ve oran ne kadardır?
Cevap

Necaset olan bir yere dökülen temiz su, necasete bulaştığı için temiz değildir. Fakat bu sudan insanın bedeni veya elbisesinin üzerine sıçradığı takdirde bakılır, deydiği elbisenin dörtte birinden fazla değilse veya değdiği uzvun dörtte birinden fazla değilse bağışlanır. Bununla kılınan namaz sahih olur.

Nitekim insanın bedenine veya elbisesine sıçrayan iğne ucu kadar idrar serpintileri -bedenin tamamını kaplasa bile- namaza mani değildir. Çünkü bundan sakınmak zordur.

Ancak devamlı olarak idrar sıçrama ve serpintisinden korunmak sünnettir. Yollarda ve asfaltlara ayakkabıyla basılması yolları necis kılmaz. İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'in görüşü böyledir. Kabul edilen görüşte budur.

Kaynaklar:

- Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi.

- Celal Yıldırım, İslam Fıkhı.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 16126
Normal sitede gör