Erkeğin diz kapağı ile göbek arasını ailesinin görmesi haram mıdır? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Erkeğin diz kapağı ile göbek arasını ailesinin görmesi haram mıdır?

Sorunun Detayı
Erkeğin diz kapağı ile göbek arasını ailesinin görmesi haram mıdır?
Cevap

Erkeğin avret yeri, göbek ile diz kapağı arasıdır; kendi hanımı dışında başkasına avret yerlerini göstermesi caiz değildir.

Gömlek ya da üstlüğün kollarını yukarıya sıvayıp öylece namaz kılmanın mekruh olduğu fetâvâ kitaplarında belirtilmiştir. Ancak kısa kollu gömlekle namaz kılmakta kerahet yoktur. Çünkü bu durumda kolları sıvayıp gömleğin kolunu yukarıda toplama söz konu­su değildir. Uzun kollu gömleğin kollarını indirmeden o vaziyette tutmakta laubalilik vardır; ama kısa kollu gömlekte bu söz konusu değildir.

Bu hususta fazla bir hassasiyete gerek yoktur; önemli olan kalb yatışkanlığı ve gönül huzuru içinde Hakk'ın huzurunda durup kulluk görevini yerine getirmektir. Dinimiz şekille fazla meşgul ol­maz, kalbe ve amele bakar.

Sıcak bir mevsimde kısa kollu gömlek­le namaz kılanlara dokunmakta yarar yok zarar vardır. Kaldı ki fukaha böyle bir kıyafetle namaz kılmaya cevaz vermiştir. Her şeye rağmen uzun kollu gömlekle kılmak takvaya daha yakındır.

Gömlek, üstlük ve benzeri bir elbisenin sağ tarafını koltuk al­tından, sol tarafını omuz üzerinden geçirmek suretiyle giyinerek na­maz kılmak mekruhtur. Çünkü böyle yapmakta lâubalilik vardır. Ancak hacda tavaf yapılırken buna cevaz verilmiş, hattâ sünnet sa­yılmıştır.

(bk. Celal YILDIRIM, İslam Fıkhı) 

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 6395
Normal sitede gör