Telefonla kurban vekaleti verilebilir mi? Kurban için vekalet vermek şart mı? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Telefonla kurban vekaleti verilebilir mi? Kurban için vekalet vermek şart mı?

Sorunun Detayı
Telefonla kurban vekaleti verilebilir mi? Kurban için vekalet vermek şart mı?
Cevap

Telefonla başka bir şehirdeki kişiye vekalet verip kurbanı kestirebilirsiniz. Bu adak kurbanının etin oradaki fakirlere dağıtılabilir.

Bir Müslüman kurbanını kendisi kesebileceği gibi, bir başka Müslümana da kestirebilir. Ancak kendisinin kesmesi daha faziletlidir.

Kurbanı kestirme konusundaki izin bizzat ifâde edilebileceği gibi, izne delâlet eden söz, fiil ve davranışlar da izin sayılır. Mesela, bir Müslüman kurbanlık satın alsa, Kurban Bayramı günü hayvanı yatırıp ayaklarını bağlasa, onun emri olmadan bir başkası gelip hayvanı boğazlasa, bu kurban için yeterlidir. Başka bir hayvan kesmek gerekmez.

İki Müslüman yanılarak birbirlerinin kurbanlarını kendi adlarına kesmiş olsalar, vacibi yerine getirmiş olurlar ve kestiklerini değişmek suretiyle kendi hayvanlarını alırlar. (Kâsânî, Bedâiü's-Sanâi, V/67-68). Eğer böyle bir durumu etler yenildikten sonra farkederlerse, helâlleşirler. Aralarında anlaşmazlık çıkarsa, birbirlerine kurbanlıkların değerini öderler. Eğer eyyâm-ı nahr geçmiş ise, bu paraları tasadduk ederler (el-Fetâva'l Hindiyye, V/302).

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 23244
Normal sitede gör