Tavukların makineyle toplu olarak kesilmesi caiz midir? Besmelesiz kesilen hayvanların etini yemek helal olur mu? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Tavukların makineyle toplu olarak kesilmesi caiz midir? Besmelesiz kesilen hayvanların etini yemek helal olur mu?

Sorunun Detayı
Tavukların makineyle toplu olarak kesilmesi caiz midir? Besmelesiz kesilen hayvanların etini yemek helal olur mu?
Cevap

Besmeleyi bilerek ve kasden terk eden adamın kestiği yenmez. Yoksa unutarak veya gafletle besmele çekilmese de yenir. Ayrıca o gibi yerlerde kesim aletini çalıştıran insanların besmele çektikleri ifade ediliyor.

Diğer taraftan Yahudi ve Hristiyanların kestikleri bile yenildiğine göre, bir Müslümanın kestiği şüphesiz helaldir ve yenilir. Şüpheden dolayı helal bir şey haram olmaz. Bizim şüphemiz yersizdir.

Bir çok tavuğun birden kesilmesine gelince; bir avcı bir silahla onlarca kuşu öldürse her biri için ayrı ayrı besmele çekmesi gerekmiyor. Hatta besmeleyi unutsa bile yine de helaldir. Bu nedenle aynı anda yüzlerce tavuğun kesilmesinin bir sakıncası yoktur.

Memleketimiz islam diyarı olduğu için, şüpheye girmeden kesilen tavukları yiyebiliriz.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 10403
Normal sitede gör