Kişinin Allah katındaki değerinin ölçüsü nedir? "Allah katındaki değerlilik durumunu öğrenmek isteyen kimse, Allah'ın, kendisinin yanındaki itaat ve saygınlık durumuna baksın..." hadisi ne anlama gelmektedir? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Kişinin Allah katındaki değerinin ölçüsü nedir? "Allah katındaki değerlilik durumunu öğrenmek isteyen kimse, Allah'ın, kendisinin yanındaki itaat ve saygınlık durumuna baksın..." hadisi ne anlama gelmektedir?

Sorunun Detayı
Kişinin Allah katındaki değerinin ölçüsü nedir? "Allah katındaki değerlilik durumunu öğrenmek isteyen kimse, Allah'ın, kendisinin yanındaki itaat ve saygınlık durumuna baksın..." hadisi ne anlama gelmektedir?
Cevap

Bu şekilde bir yorum yapılabileceği gibi, kişinin Allah'ın emir ve yasaklarına ve onun Resulü'nün sünnetine uyma derecesi de bu konuda bir ölçü olarak alınabilir.

Kur'an-ı Kerim'de bu konuda şöyle bir ayet vardır:

“Allah katında en şerefliniz Ondan en çok korkanınızdır.” (Hucurat, 49/13)

Her insanın doğuştan Allah katında değeri ve kıymeti aynıdır. Yaratılıştan getirdiği maddi vücuduyla, değer ve kıymeti belirlenmez. Ancak kendi amelleri (çalışmaları) neticesinde değeri artar veya eksilir.

Kur'an; insanın, erkek, kadın, mevki, sınıf, zenginlik, ırk, iklim, bölge farkından kaynaklanan üstünlüklerini tamamıyla siler. Onların yerine, yegane değer ölçüsü olarak insanın kendi niyet, gayret, sabır gibi çalışmasının ürünü olan üstünlükleri esas ölçü olarak alır. Allah katında, insanlar arasındaki eşitlik takva ile değişir ve takva üstünlük ölçüsü olur.

Bu zamanda tahribat ve menfi cereyanlar çok artmıştır. Takva bu menfiliklere dayanabilecek en büyük esastır. Bu zamanda takva namıyla ve günahlardan kaçınmak kastıyla (haramın terki vaciptir) menfi ibadetten gelen çok büyük amel-i salih ve kazançlar vardır. Takvayı çok iyi anlayarak, hayatımızın her anına yerleştirip, Peygamberimizin (asm) ahlâkıyla ahlâklanmalıyız.

Haramlardan ve günahlardan kaçınma konusu üstünde durarak, çok büyük gayretler sarf etmeliyiz.

İlave bilgi için tıklayınız:

"Allah katındaki hissesini öğrenmek isteyen kimse, Allah'ın ...

Sayaç : 6076
Normal sitede gör