Ana / anne hayatını tehdit eden hastalıklar kürtajı gerektirir mi? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Ana / anne hayatını tehdit eden hastalıklar kürtajı gerektirir mi?

Sorunun Detayı
Ana / anne hayatını tehdit eden hastalıklar kürtajı gerektirir mi?
Cevap

İstemeyerek hamile kalan bir kadın, doğum yaptığında anne hayatını riske atacak bir durum söz konusu ise, dindar ve uzman hekimin tavsiyesine göre hareket ederek kürtaj yaptırabilir. Böyle zaruri durumlarda kürtaj caiz olur.

Ciddi olarak ana hayatını tehdit eden bir hastalık varsa, ceninin oluşmaması için bir tedbir alınabilir. Ama tedbir alındığı halde cenin oluşmuş ise; ciddi bir hastalık olduğu takdirde kırk iki gün geçmeden evvel kürtaj etmeye gayret edilmelidir. Bu süre geçmiş olsa da hayat tehlikesi söz konusu olduğu için kürtaj yapılabilir.

(Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/326)

Kürtaj yaptıran kişi Allah (c.c) huzurunda cinayetle mi yargılanacak? Ayrıc akürtaj edilen çocuk ahirette nerededir ve annesini Allah'a şikayet edecek mi?..

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 5820
Normal sitede gör