Domuz derisinden yapılan herhangi bir şeyi giymek veya kullanmak caiz midir? Domuza dokunmak haram mıdır? - Sorularlaislamiyet.com Mobil
Soru

Domuz derisinden yapılan herhangi bir şeyi giymek veya kullanmak caiz midir? Domuza dokunmak haram mıdır?

Sorunun Detayı
Domuz derisinden yapılan herhangi bir şeyi giymek veya kullanmak caiz midir? Domuza dokunmak haram mıdır?
Cevap

Domuz derisinden yapılan elbise, ayakkabı vb. giyilmez. Bazı hayvanlar vardır ki, onların etinden, derisinde veya herhangi bir uvzundan istifade mümkün değildir. Şer’i ölçüler içinde öldürülse ve derisi tabaklansa bile yine de kullanılmaz. Çünkü o, necis bir hayvandır. Çünkü domuz “necisü’l-ayn”dir, yâni tamamen pistir.

Örneğin, necaset bulaşmış bir mendil düşünelim. Bu mendili yıkamakla temizlemiş oluruz. Ama necasetin kendisi örneğin bevlin veya gaitanın temizlenmesi nasıl olacak. İşte bunlara necisü'l-ayn denilir. Domuz da bunlar gibi olduğundan yıkamakla, tabaklamakla veya dezenfekte etmekle temizlenmez.

Domuzun eti, derisi, kemiği hiçbir suretle temizlenmez, temizlik kabul etmez. Bu sebeple domuzun ölüsü şöyle dursun, dirisi bile alınmaz, satılmaz; Insan tabiatı bundan nefret duyar. Etiyle, kemiğiyle, derisiyle pis olan bir mahlûku satmak, pisliği satmak demektir ki, bu da alan ve satan için câiz olmaz. Bu nedenle tabaklansa bile derisi temiz olmaycağından, giymek caiz olmadığı gibi bununla namaz kılmak da caiz değildir.

Warning: Table 'yenisis_dr.content_field_yazar' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204 Warning: Table 'yenisis_dr.term_node' doesn't exist in /home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/m/db/ez_sql_mysql.php on line 204
Sayaç : 20583
Normal sitede gör